Pizze del Mondo – cały świat pizzy w Bresno


Pizze del Mondo – cały świat pizzy w Bresno

Za chwilę ruszają Mistrzostwa Świata w piłce nożnej 2018. Co łączy kraje, których drużyny zmierzą się na boiskach Rosji? Może to nie takie oczywiste, ale naszym zdaniem – PIZZA! Zapraszamy w podróż po smakach pizzy z 14 państw grających w fazie grupowej mundialu. Który skład zwycięży? Sprawdź w Bresno!

INSPIRACJE Z CAŁEGO ŚWIATA

Niektóre tradycyjne pizzerie w Neapolu, jak przesławna Pizzeria da Michele, do dziś serwują tylko dwa rodzaje pizzy – Margheritę i Marinarę – uznając je za jedyne prawdziwe. Pizza to jednak idealne pole do eksperymentów. Już w samych Włoszech, w zależności od regionu, można spróbować jej niezliczonych odmian. Nie inaczej mają się sprawy poza granicami Italii. Sięgnęliśmy do licznych źródeł, a także do wspomnień i notatek z własnych kulinarnych podróży, by zaprezentować smaki pizzy z całego świata. Część z nich skomponowaliśmy sami, inspirując się tradycjami i kuchnią danego kraju, w innych odtworzyliśmy skrupulatnie oryginalne lokalne smaki. Niektóre będą wam znane, inne was zaskoczą, jeszcze inne mogą wzbudzić niedowierzanie, że takie połączenie składników jest w ogóle możliwe… Każda z tych pizz ma swoją historię.

ORYGINALNE SMAKI

Naszą tabelę otwiera Pizza Russia. Inspiracją do jej stworzenia była jedna z najdziwniejszych pizz, na jakie natknęliśmy się w naszych poszukiwaniach – tzw. Pizza Mockba. Ten niesamowity twór to rosyjski odpowiednik znanej wszystkim pizzy Quattro Formaggi. Tutaj jednak podstawowymi składnikami są nie cztery sery, a cztery gatunki ryb. Najpopularniejszym zestawem są sardynki, makrela, tuńczyk i łosoś, który czasami bywa zastępowany śledziem. Na dodatek podaje się ją na zimno… Tylko spokojnie. Ten wariant odrzuciliśmy jako zbyt radykalny, a w zamian za to stworzyliśmy przepyszną rybną pizzę z dorszem z rosyjskiego kutra (o tak!), anchois i białą cebulą. Warto od niej zacząć Mistrzostwa! Ale to nie wszystko.

Próbowaliście oryginalnej pizzy z Buenos Aires? Argentyńska pizza canchera (lub inaczej pizza de cancha) to pizza bez sera, na bazie czerwonego sosu pomidorowego z różnymi gatunkami papryki, czosnkiem i cebulą. W Buenos Aires ten rodzaj pizzy sprzedaje się przed stadionami piłkarskimi, stąd właśnie jej oryginalna nazwa: ‘cancha’, co w argentyńskim hiszpańskim oznacza ‘boisko’. Na meczową przekąskę – idealna.

PIZZE DEL MONDO

Niebanalnych pozycji w naszym menu Pizze del Mondo jest więcej. Na przykład portugalska pizza z sardynkami i dojrzewającą szynką. To kompozycja, dzięki której team pizzaioli z tego kraju zdobył w 2016 roku mistrzowski tytuł w odbywających się w Neapolu Campionato Mondiale della Pizza. Kuszące, prawda? Jest też ulubiona przez Szwedów biała pizza z kurczakiem curry, ananasem i bananami, hiszpańska z dodatkami w stylu tapas, czy choćby szwajcarska pizza z serem gruyère, inspirowana słynnym fondue. Nasza Pizza Polonia to tradycyjna, wiejska biała kiełbasa w połączeniu z cebulą, pieczarkami, czosnkiem i majerankiem. Prawdziwe mistrzostwa smaków!

Tutaj możesz sprawdzić nasze pełne menu Pizze del Mondo:

Zapraszamy do Bresno!