Autentyczna włoska kuchnia w Bresno


Autentyczna włoska kuchnia w Bresno

Jest poniedziałek. Mroźny styczniowy poranek. Dochodzi 9:00. Przed wejściem do Bresno spaceruje mężczyzna. Patrzy w niebo i wyraźnie rozkoszuje się zimnym wiatrem wiejącym od morza. Nic nie wskazuje na to, że to Chef światowej klasy. Uwagę zwraca jedynie kilka drobnych szczegółów – spodnie w trupie czaszki, gumowe Crocsy z takim samym wzorem i niewielkie zawiniątko, które, jak mieliśmy się już wkrótce przekonać, skrywało zestaw noży z damasceńskiej stali.

Cesare Candido. To z jego pomocą, po tygodniu intensywnej pracy, stworzyliśmy nasze nowe menu.

Misja Cesare

Cesare Candido pochodzi z Kalabrii na samym południu Włoch. Jego ojcem jest Włoch, matka – rodowitą Krakowianką, więc z Polską wiąże go znacznie więcej niż tylko sympatia. W jego rodzinnych stronach jedzenie to rytuał i przyjemność. Gotuje się z prawdziwym uczuciem. Z największą uwagą wybiera się najlepsze i najświeższe składniki. Tylko wtedy można gotować na najwyższym kulinarnym poziomie. Cesare podróżuje po całym świecie z misją, by przekazywać dalej tę filozofię. Dlaczego?

Paradoksalnie, to właśnie popularność kuchni włoskiej jest dla niej największym zagrożeniem. Wiele dań serwowanych poza Italią ma niewiele wspólnego z ich autentycznym pierwowzorem i tradycyjnymi recepturami. Bardzo często to zaledwie nieudolne fusion oparte na przypadkowych substytutach oryginalnych składników, doprawione lokalnymi nawykami szefów kuchni z różnych krajów, a na dokładkę przesiąknięte koktajlem mitów powielanych latami bez większej refleksji.

Nie chcemy iść tą drogą, dlatego do współpracy przy nowym menu Bresno zaprosiliśmy Cesare, który o prawdziwej włoskiej kuchni wie wszystko. Skorzystaliśmy z jego ogromnej wiedzy, by klasyczne pozycje naszego menu smakowały dokładnie tak jak we Włoszech.

Cesare Candido w Bresno

W poszukiwaniu autentycznych smaków

Włochy są bardzo zróżnicowane kulinarnie. Historia i region pochodzenia determinują zarówno dobór odpowiednich składników, jak i proces przygotowania każdej potrawy. Jeśli to, co wychodzi z kuchni, ma mieć autentyczny, włoski smak, trzeba gotować nie tylko z pasją, ale także ze świadomością tych różnic. Jest na to wiele przykładów.

Jednym z nich jest spaghetti po bolońsku, które zna cały świat, ale ciężko go spróbować w samej Bolonii. Tam jada się Tagliatelle al Ragù, które jest pierwowzorem potrawy niesłusznie uważanej za „włoską klasykę”. Do prawdziwego Ragù Bolognese nie używa się czosnku, oregano czy bazylii, za to zgodnie z oryginalnym przepisem dodaje się do niego mleko. Oprócz tego, nie serwuje się Ragù z makaronem typu spaghetti, tylko z szerszymi wstążkami tagliatelle, które lepiej łączą się z gęstym sosem. Ciekawe, prawda?

Prawdziwe Tagliatelle al Ragù w Bresno

Podobnie jest z wieloma innymi potrawami, których „udoskonalone” wersje weszły do mainstreamu i na próżno szukać ich autentycznych smaków. Tak jest na przykład z klasycznym deserem tiramisù, w którym nie powinno być ani kropli Amaretto, albo Spaghetti alla Carbonara, do którego wbrew powszechnemu przekonaniu nie używa się śmietany ani włoskiej Pancetty.

Wspólnie z Cesare Candido zadbaliśmy o to, by w Bresno można było poznać smak prawdziwych włoskich dań. Przygotowujemy je ściśle według tradycyjnych receptur, z najwyższej jakości oryginalnych składników i zgodnie z filozofią, którą do naszej kuchni wniósł Cesare.

Cesare Candido z zespołem Bresno

Co nowego w Bresno?

Nasze menu poszerzyło się o nowe antipasti, makarony, sałatki, a także dania mięsne, ryby i owoce morza. Aktualne menu znajdziesz tutaj. Zapraszamy do Bresno!